Vybavení a oblečení

Být dobře oblečen je základ pro to, abychom (my i děti) byli celý den v suchu a teple s tím, co máme na sobě. Počasí je přizpůsobený i program - když mrzne, víc se hýbeme, když je horko, hrajeme si u potoka ve stínu stromů. Ať už je venku jakkoli, učíme se, jak udržet své tělo v suchu a teple. Nikdo ve školce netrpí zimou, horkem nebo promáčením. Ale dítě může poznat, jak vypadá takové nepohodlí, a jak si může v tu chvíli pomoci - převléknout se, zahřát se. K tomu nám slouží zázemí, kde mají děti své náhradní oblečení a přes zimu v něm každý den topíme. Na cestu lesem bereme sadu náhradního oblečení s sebou, a jsme vždy ve dvojici, aby se v případě akutní situace mohl jeden dospělý o dítě postarat, zatímco druhý zůstane se skupinou ostatních. Pro rodiče to znamená pořídit více různých vrstev a typů oblečení na ven.

Jak vybavit děti do lesní školky - obecné rady vypracovali v ALMŠ (asociace lesních mateřských škol) - k nahlédnutí zde

Do batůžku a do jurty:

Pro bezpečný a příjemný pobyt dětí ve venkovním prostředí je nutné, aby děti měly dobré vybavení odpovídající aktuálnímu počasí. Vybavení podle aktuálního počasí zajišťuje rodič - doplní potřebné do náhradních věcí a pravidelně kontroluje věci svého dítěte, zda je v náhradních vše, co v daném období je třeba-s ohledem na aktuální počasí.

Vybavení do jurty

  • Dítě má v zázemí školky krabici s náhradním oblečením, které podle počasí a potřeby doplňuje rodič (vždy by mělo být možnost kompletního převlečení dítěte od spodního prádla až po vrchní vrstvu) a roušku v igelitovém obalu.
  • Bačkory (ideálně ne pantofle). Doporučujeme teplé bačkory, které nohu zahřejí. v jurtě je od země vždy chladno, i když je v jurtě pocitově teplo.
  • Do jurty také patří malý ručníček(vždy podepsaný-nutná kontrola po vyprání), který je potřeba měnit min. 1x týdně (může být i náhradní v krabici pro náhradní věci)
  • Pro odpolední odpočinek dětí je nutné donést spacák, který je celoročně v jurtě (mimo letních prázdnin). Může být i vlastní polštář či plyšák na spaní (jen pokud jej dítě k odpočinu potřebuje) a vše je v době mimo odpočinek uložené v jednom obalu (podepsané).
  • Dále budou děti potřebovat  krabičky na svačiny (dopolední a odpolední) a jídelní servis na oběd. (více níže)

Vybavení do batůžku

  • Součástí vybavení dětí v LMŠ skřítka Pohádky je dětský batůžek s upravitelnými popruhy a prsním pásem. Batůžek by měl obsahovat lahvičku s pitím (v zimě termosku), náhradní ponožky či punčochy a kapesníčky, v dešti pláštěnku, v zimě náhradní mikinu a rukavice.
  • Ve venkovní umývárně má každé dítě svůj malý látkový ručníček (podepsaný), který je potřeba měnit každý den (přes noc často navlhnou)

Svačinky a obědové servisy:

Vybavení na stravování 

  • Na obědy je nutné dětem připravit vlastní nádobí (hluboký talíř nebo misku, mělký talíř, příbor - pro starší děti (5+) přibalte i příborový nůž). Toto nádobí doporučujeme ukládat do jedné potravinové uzavíratelné krabičky. Máme s tím lepší zkušenost než s plátěnými taškami, že při převozu zpět domů nedojde k ušpinění věcí od nedojedené omáčky. Nádobí je rodiči každý den ráno přinášeno čisté a při vyzvedávání dětí je špinavé nádobí opět rodiči odnášeno na umytí domů (požadavek hygieny, aby bylo vše v pořádku).
  • Je dobré mít ještě lžičku, náhradní mělký talíř a hrneček na případné společné svačiny  (mohou být uloženy v jurtě v krabici s náhradními věcmi). 
  • Pokud dostává dítě na svačinu jogurt, smetánek, puding apod., je nutné k nim připravit i lžičku - děti si ji často z batůžku sami nevezmou (pokud je to možné připevnit k jogurtu nebo přidat do svačinové krabičky).
  • Pokud je dětem dáváno samostatně kusové ovoce (banán, jablko, mandarinka apod.), je nutné je poznačit před uložením do krabice na svačiny, aby při rozdělování odpolední svačiny, nedošlo k omylu. Citrusy je dobré dětem částečně naloupat - zvláště těm mladším.

Obecná pravidla oblékání:

Funkční vrstva: ideální jsou přírodní materiály jako merino vlna či hedvábí. Úlohou této vrstvy je odvádět vlhkost od těla. Vlna má tu vlastnost, že hřeje, i když je vlhká. Má též samočisticí schopnost.

Střední vrstva: vytváří vzduchovou vrstvu mezi funkční vrstvou a tím udržuje tělesnou teplotu. V případě velmi studeného počasí je dobré vytvořit několik vrstev, které mají zateplující funkci.

Vnější vrstva: má izolující vlastnosti. Měla by být nepromokavá a větruodolná, ale zároveň prodyšná.

Při teplém počasí: bavlněné lehké tričko či košile s dlouhým rukávem (chrání před sluncem a chladem v lese), vzdušné kalhoty (chrání před klíšťaty, odřením v lese), kšiltovka či klobouček, větrovka do batůžku a pláštěnka

Při deštivém počasí v zimním období: svrchní vrstvou "cibulovitého" oblečení jsou nepromokavé kalhoty a bunda. V batůžku náhradní rukavice, ponožky, mikina, případně punčochy či legíny.

V zimním období je navíc nepostradatelná voděodolná obuv s membránou, popřípadě s možností vyjmutí vnitřní vložky k lepšímu usušení obuvi...

Do lesní školky ráno děti přicházejí oblečené podle aktuálního počasí a jeho výhledu na aktuální den. To je někdy výzva, učíme se to všichni - děti i dospělí. A děti si tuto dovednost odnesou do života. 

Když oblečení z domova nevystačí, máme v zázemí nebo v batohu průvodců náhradní.

e-mail: info@skritek-pohadka.cz
Zavolejte nám: tel.: +420 606 549 800

© 2023 Lesní mateřská škola skřítka Pohádky, z.s.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky