Lesní školka

 

Únor zavolá skřivánka …. a Masopust :-)

Na co se můžeme těšit v únoru? V prvé řadě na Masopust. Již jsme začali vyrábět vozembouchy, nabízí se i spousta tvoření, budeme smažit kobližky, tancovat, zpívat, hrát si. Letos si Masopust chceme užít plnými doušky, čeká nás Masopustní slavnost :-) V nemalé míře do toho všeho vtáhneme i vás rodiče :-)

Rádi bychom z dětmi prožívali jednotlivé živly – oheň, vzduch, vodu, a Zemi. To ovšem bude naše téma do konce školního roku …..

Pak se také můžeme těšit na sledování stále více se probouzející přírody, na příběhy květin, které nás dovedou k jaru. Na štěbetající ptáčky, kteří svým zpěvem volají jaro …….

V neposlední řadě se vypravíme do polyfunkčního domu na divadelní představení.

Tak chutě do toho !

 

Martin na bílém koni, leden sněhem a ledem „zvoní“

Když už letos přijel Martin na bílém koni, asi se dalo trošku, trošiliknu čekat, přát si, aby sněhu bylo  tuto zimu více než o těch předchozích ….. A splnilo se! První dny sněhové nadílky děti toužily užít si sněhu všemi způsoby. Pak ale přišly silné mrazy a sníh se stal samozřejmostí. A kam to děti nejvíce táhlo? Na kopec u kostela. Se zasněženého kopce se stala ledovka a tak to z kopce jelo s boby i bez nich J

Když mrazy na chvilku povolily, děti spolu s Erikem postavily sněhovou „chajdu“, kterou několik dalších dní zabydlovaly a zdobily.

Připomněli jsme si cestu tří králů a cítili, jak přibývá světla a začali jsme se připravovat na Masopust.

Samozřejmě jsme se zahrávali básničkami a písničkami s doprovodem celého těla, pekli jsme chlebové koláče, malovali a tvořily.

Sněhová pokrývka, led a pomalu se probouzející příroda nám byly také inspirací a učiteli. Učili jsme se poznávat stopy zvířat, stopovat je. V lese, u kostela, u jurty jsme ledovali nalévající si pupeny a vyprávěli si příběh o spící přírodě, vílách, ….. Povídali jsem si o jarních květinkách, dokonce jsme si zasadili k rychlení cibuloviny do truhlíků a těšíme se, copak nám z nich vyroste a vykvete.  Připravovali jsme krmítka pro ptáčky, ať už jsme balili ruličky do sádla a zrníček, či vařili v kotlíku „lojovou směs“, či jsme vytvářeli závěsná krmítka. Ptáčky jsem se učili poznávat a povídali jsme si, jak o ně v zimě pečovat. Učily jsme se rovnováze, koordinaci svých pohybů a základům fyziky při klouzání na ledu. Bylo potřeba vnímat pozorně své tělo a svůj prostor, protože kopec u kostela byl hojně navštěvován i dalšími školkáčky a školáky.

Samozřejmě velký krok děti udělaly v sebeobsluze, většina z nich se ze všech těch teplých oblečků dokáže sama svléci a obléci J

 

Prosinec, čas adventní

Čas adventu, to je čas plný lásky, porozumění a pocitu štěstí při společně strávených chvílích s rodinou, přáteli a kamarády. Svátečně vyzdobená jurta nás zvala ke zpívaní (Erik často koledy doprovázel hrou na svou kytaru), tvoření, hraní, povídání a nasávání atmosféry Vánoc. Také spící příroda nás obklopovala klidem a dávala nám pocítit hloubku tohoto kouzelného času.

K Adventu patří samozřejmě i Mikuláš, který dokáže rozzářit dětské oči. Také letos navštívil naši jurtu, kde dětem zanechal pytlíčky s oříšky a ovocem.

Vůni purpury na kamnech doplňovala nejednou vůně cukroví  - vanilkové rohlíčky a linecké a perníčky jsme ochutnávali ještě teplé, nechali jsem jich i na setkání při Adventní spirále  a nemálo jich zbylo na setkání v novém roce 2017.

Příběh o Mariině oslíku nás dovedl až k otci Jakubovi a jeho adventní spirále, kterou vytvořil pro děti z okolí. Spirála v jurtě se stala místem, odkud si myslím nejen děti do svých domovů přinesli rozsvícená světýlka ve svícínkách (pečlivě připravených Blankou) i v srdíčkách  ……

 

A co přinesl listopad?

V prvních dnech jsme si slunce užívali plnými doušky, venku jsme si hráli, tvořili, obědvali, odpočívali, …. a lovili morče. (Lov se první den útěku morčice nezdařil, ale Erik je zdatný lovec a spolu s dětmi morče druhý den ráno zabydleli zpět do "morčárny" J )

Také jsme měli čest přivítat návštěvu z 1. třídy zvolské základní školy (Jáchym rád dětem ukázal svoji školku), se kterými jsme vydlabali hromadu dýní. Pro všechny to byl veliký zážitek, dětem zářily oči nad hotovou prací a školákům se u nás moc líbilo J

A kdo by to čekal, že letos Martin opravdu přijede na bílém koni? Dokonce i o pár dní dříve ….. Spolu se sněhem jsme se tedy letos vydali průvodem s lucerničkami a zpěvy do přilehlého lesa, abychom si prožili krásné pocity dělení se s přáteli a kamarády.

Do adventu jsme vstoupili s vánoční pohádkou divadélka Šiška Sůl nad zlato. Děti byly vtaženy do děje a kdekdo si i zahrál …. třeba princezny či zvířátka ….

 

Říjen, to byly především narozeninové slavnosti, povětšinou se odehrávají v jurtě, ale život přinesl, že jedna byla lesní a jako všechny ostatní moc vydařená J  A jednou Erik slavnost doprovázel na kytaru ….. to bylo opravdu narozeninové pohlazení.

Pak jsme se toulali lesem pozorujíce, žijíce usínající přírodu. Zažili jsme slunce i déšť. Voda děti rozradostnila i vedla k zamyšlení. A když pak vyšlo sluníčko ….. příroda prostě umí divukrásné věci…..

Sklizeň jsme korunovali vařením ve školce – podávala se zeleninová polévka z darů naší zahrádky a chlebové placky. Posuďte sami, jak nám šla práce od ruky a jak pak chutnalo, nezbyla ani mistička, ani drobeček.

S Blankou jsme loupaly jablka a louskaly vlašské oříšky, bez louskáčku J A to byste nevěřili, jak to dětem šlo!

Také k nám zavítalo divadlo Šiška s představením O dráčkovi a jurta „praskala ve švech“.

No a samozřejmě, oslavili jsme společně svatého Michaela stezkou odvahy a stoly, které se prohýbaly pod tíhou nejrůznějších dobrot z vašich kuchyní, děkujeme moc a moc! Na další setkání se těší a krásný podzim přeje Martina  a Pohádka

 

Září je o poznávání se. V prvních dnech jsme si na sebe všichni museli zvyknout a poznat se, poznat okolní les a louky a najít si své cesty a místa.  Povídali jsme si o pravidlech, kterými se budeme řídit. Učili jsme se pomáhat si.

Tvořili jsme z kaštanů a dalších přírodnin, z vody, vyrobili jsme si draky a pouštěli je ve větru. Sklízeli jsme naši úrodu na zahrádce.

Zdolávali jsme lanové překážky, zkoušeli svoji sílu a užívali jsme si houpavého pohybu v hamakách ….

Oslavili jsme první letošní narozeniny.

Připravovali jsme se na slavnost svatého Michaela, sbírali jsme odvahu a naučili se několika básničkám a písničkám.

A hlavně jsme si užívali volné hry v lese či na zahradě. J

Také jsme se museli rozloučit s naší milou morčicí, pohřbili jsme ji s náležitým rituálem.